:::: MENU ::::

LECZENIE DYSFUNKCJI NARZĄDU ŻUCIA

Do najczęstszych przyczyn dysfunkcji stawów skroniowo – żuchwowych należą bruksizm oraz jatrogenne zaburzenia zgryzu, które powodowane są  nieodpowiednimi protezami zębowymi lub leczeniem protetycznym i ortodontycznym po wieku rozwojowym.Podniesienie zwarcia bez kontroli stawów skroniowo-żuchwowych jest coraz częstszą przyczyną dysfunkcji układu ruchowego rządu żucia. Zła protetyka i przeprowadzone złe leczenie ortodontyczne u dorosłych stwarza poważne problemy dysfunkcyjne. Jatrogenne leczenie protetyczne i ortodontyczne nasila istniejący bruksizm,  Nie leczony bruksizm prowadzi do wielu powikłań w całym organizmie. Niezmiernie ważnym jest aby osoba ze stwierdzonym bruksizmem była traktowana szczególnie. Taki pacjent w trakcie leczenia np. endodontyczncgo, zwłaszcza w strefach bocznych, musi mięć znieczulone mięśnie żwaczowe lub mieć robione przerwy w celu relaksacji mięśni.

Oprócz bólów głowy,  pojawiają się objawy w jamie ustnej i  w dolnych partiach kręgosłupa. Należą do nich miedzy innymi:

  • wytarcia w szkliwie i zębinie zębów,
  • pionowe pęknięcia szkliwa koron zębowych,
  • zaniki przyzębia powiązane z obniżaniem się korzeni zębów wrażliwych na zimno i kwaśne pokarmy,
  • ubytki klinowe w okolicach szyjek niektórych zębów,
  • maceracja i anemizacja śluzówki policzków i języka w linii zgryzu,
  • częste krwawienia przy myciu zębów.

Do innych objawów należą przede wszystkim:

  • bóle głowy często mylone z migrena,
  • bóle karku i pleców,
  • uczucie wysadzania gałki ocznej i suchości w oku,
  • bóle ucha i zaburzenia słuchu w postaci zatykania uszu oraz szumów.

Objawy te najczęściej występują jednostronnie, przy czym charakterystyczne jest przy tej chorobie promieniowanie bólu z miejsc objętych chorobą.

  1. Aby uniknąć powstania dysfunkcji narządu żucia, a w konsekwencji poważnych i bolesnych problemow zdrowotnych należy jak najwcześniej zapobiegać powstawaniu ubytków w uzębieniu. Dlatego tez dentysta i wizyty w jego gabinecie powinny stać się dla każdego z nas regularną czynnością.

Wśród innych przyczyn powodujących dysfunkcje stawów skroniowo – żuchwowych wymienić należy długotrwałe użytkowanie protez, zwłaszcza ruchomych osiadających, które zmieniają niekorzystnie zgryz wskutek starcia zębów akrylowych i zaniku podłoża kostnego. Maja silnie destrukcyjny wpływ na funkcję układu ruchowego narządu żucia i pracującego w stawach skroniowo-żuchwowych krążka stawowego – dającego niepokojące trzaski np.podczas spożywania pokarmów.

Każdy pacjent zgłaszający się do stomatologa z niepokojącym bólem głowy powinien zostać przebadany czynnościowo. W tym wypadku konieczne jest wykonie cyfrowego zdjęcia rtg stawów skroniowo-żuchwowych w zwarciu i rozwarciu.  W przypadku leczenia dzieci i osób młodych często konieczna jest współpraca z lekarzem ortodontą. Zdarza się również, że potrzebna jest opinia lekarza neurologa. W przypadku wykrycia przyczyny bólu głowy natychmiast powinno zostać wdrożone leczenie przyczynowe, mające na celu wyeliminowanie napięcia mięśni i odpowiednie ułożenie żuchwy w stawach skroniowo – zuchwowych. Aby leczenie było naprawdę skuteczne, warto aby stomatolog i ortodonta zadbał o poprawny stan naszego uzębienia.